Logo
tarihce3

Tarihçe

Turkish Bank Grubu "İhtiyatlı Bankacılık" (Prudent Banking) ilkelerine bağlılığı, "İlişki Bankacılığı"nı (Relationship Banking) benimseyen ve müşteri memnuniyetini daima ön planda tutan hizmet anlayışı ile çağın değişkenliğine uygun, nitelikli bir çizgide yerini almıştır. Birebir ilişkiyle yürütülen bankacılık hizmetlerimiz, karşılıklı güven ile beslenen yepyeni atılımlarla büyümektedir. Bu güvenin temelinde; Türkiye, İngiltere ve KKTC arasında kurulan "Güçlü Bankacılık" ağını oluşturan 4 ayrı özerk bankanın varlığı ve Turkish Bank Grubu'nun tutarlı vizyonu yer almaktadır.

Özellikle son 25 yılda yaptığı atılımlar ile dikkat çeken Grubumuz; bugün, 3 ülkedeki 40 şubesi, 1.1 Milyar USD’yi aşan aktif büyüklüğü ve güçlü özkaynakları ile çalışmalarına devam etmektedir. Turkish Bank Grubu için öncelikli olan, müşterilerine "Servetiniz Güvenilir Ellerde" mesajını vermek ve bu olguyu her koşulda yaşatabilmektir. Turkish Bank Grubu'nu 100 yılı aşkın bir süredir onurla yaşatan da bankacılıktaki bu anlayışı ve uygulamaları olmuştur. Üç ayrı ülkede farklı misyonlar üstlenmiş olan Grup; Türkiye'de Turkish Bank ile ticari bankacılık, KKTC'de Türk Bankası ile çok şubeli bireysel ve ticari bankacılık, İngiltere'de ise Turkish Bank (UK) Ltd. ile azınlık bankacılığı (community banking) faaliyetlerine ağırlık vermektedir.

Allied Turkish Bank IBU Ltd; KKTC'de yerleşik olmayan bireylere ve kurumlara bankacılık hizmeti sunmak ve müşterilerinden gelen değişik ihtiyaçlara özel çözümler sunarak cevap verebilmek amacı ile 16.06.2003 tarihinde kurulmuştur. Kuruluşundan 12 Kasım 2008 tarihine kadar Allied Turkish Bank Offshore Ltd. ünvanı ile müşterilerine hizmet veren bankamızın ismi; Avrupa Birliği yasalarına uyum çerçevesinde, KKTC finans sektörünün uluslararası piyasalara entegrasyonunu hızlandırmak amacı ile 05 Ağustos 2008 tarihinde çıkarılan Uluslararası Bankacılık Birimleri Yasası gereğince Allied Turkish Bank IBU ( International Banking Unit ) Ltd. olarak değiştirilmiştir.

Bünyesinde faaliyet gösterdiği Turkish Bank Grubunun finans ve bankacılık dışında hiçbir faaliyetinin olmaması, Allied Turkish Bank IBU Ltd' i benzer bankalardan ayıran en önemli özelliktir. Likidite, sermaye yeterliliği, kârlılık, aktif kalitesi gibi sağlam bankacılık için önem arz eden bütün kriterlere sahip olan bankamız, özel müşterilerine özel çözümler üreterek hizmetinizdedir. Halen, Kuzey Kıbrıs'ın yüksek prestijli, örnek bankası olarak tarihi ve toplumsal misyonunu sürdürmektedir. (Bkz.) Turkishbank Group / Tarihçe

Banner
Banner
Turkish Bank Group
map1